logo-samandehi

ادامه ی مبحث ثواب زیارت امام حسین (ع) از زبان امام صادق (ع).

ثواب زیارت امام حسین (ع):

در ادامه مبحث امام صادق (ع) در سجده ی خود با خدا مناجات می کرد و می فرمود: زائران قبر حسین (ع) را از هر شر قوی و ضعیف ؛ جن و انس حفظ فرما و بهترین آرزوها و دعاهای آنان را مستجاب فرما ، آنان ما را بر فرزندان و خویشان ترجیح دادند. و به جهت ما متحمل غربت و مشقت سفر گشتند پروردگارا ! دشمنان، آنان را سرزنش میکنند و با وجود این ، از زیارت دست بر نمی دارند ، پس خداوندا! صورت های آنان را که در اثر تابش خورشید تغییر نموده و چشم های گریان و دلهای سوزان و ناله ها و فریاد های آنان را تو مشمول رحمت کن؛ خداوندا ! همه ی آنان را به تو می سپارم.

امام همچنان در حال سجده برای زائران امام حسین (ع) دعا میکرد . معاویه بن وهب به امام صادق گفت: قربانت گردم اگر این دعا های تو در حق کسی بود که خدا را نمی شناخت گمان می کنم خداوند او را از آتش جهنم نجات دهد . به خدا سوگند آرزو کردم کاش به زیارت حسین بن علی (ع) رفته بودم امام فرمودند: ای معاویه زیارت او را ترک مکن آیا نمی خواهی از کسانی باشی که پیغمبر (ص) و علی (ع) و فاطمه(س) و ائمه ی اطهار(علیهم السلام ) در حق آنان دعا کنند !؟ ایا نمی خواهی از کسانی باشی که چون از زیارت برگردند، گناهان گذشته و هفتاد سال آنان آمرزیده باشد ؟! آیا نمی خواهی از کسانی باشی که چون از قبر بیرون آیند گناهی نداشته باشند ؟! آیا نمی خواهی از کسانی باشی که فردا با پیامبر (ص) مصافحه می کنند؟!

چرا امام صادق (ع) این راز و نیاز را در سجده آشکارا بیان فرمودند؟

معاویه بن وهب وقتی امام را در حال نماز و راز و نیاز دید امام برای اینکه فضائل زیارت امام حسین (ع) را بشنود و بفهمد و درک کند و برای دیگر شیعیان نقل کند تا آنان هم برای زیارت آن امام شهید تشویق و ترغیب شوند اینگونه مناجات امام مانند صدقه دادن می باشد تا دیگران ببینند و به صدقه دادن تشویق شوند و به همین دلیل است که پس از هزار و چهار صد و اندی سال فضائل ثواب زیارت امام حسین (ع) همچنان پابرجاست.

منبع : تاریخ سیدالشهدا نوشته ی : آیت ا… شیخ عباس صفائی حائری.

کافی ج ۴  ، کتاب الحجج ص ۵۸۲ ح ۱۱ و کتاب ثواب الاعمال شیخ صدوق باب ثواب زیارت الامام الحسین (ع) ح ۴۴٫

دیگر ...