logo-samandehi

ارتباط سوره نبأ و علی بن ابیطالب (ع)

روزی حضرت علی (ع) در مسجد کوفه نشسته بودند پسر درع اسدی وارد مسجد شد امام به او فرمودند: دیشب قرآن میخواندی عرض کرد : یا امیرالمومنین (ع) از کجا میدانید امام فرمودند : به خدا قسم  اگر بخواهی به تو میگویم چه سوره ای را می خواندی ؟ عرض کرد: دوست دارم به من بگویید امام فرمودند: همانا دیشب سوره ی عم (عم یتسائلون عن نباء العظیم الذی هم فیه مختلفون …)

منبع:نبأ ۱-۳

را خواندی و در باره ی ان فکر کردی ؛ به خدا قسم من همان خبر بزرگ هستم در حالی که خدای تبارک و تعالی هیچ خبری بزرگتر از من نیاورده است و من در قرآن ۳۰۰ اسم دارم که خداوند به صراحت انها را در قرآن نیاورده است و اگر انها را به صراحت می اورد هنگامی که پیامبر (ص) و امیرالمؤمنین (ع) و اهل بیتش فضل خدا را میگفتند ، مردم به فضل خدای تبارک و تعالی ایمان نمی اوردند

منبع مدینه المعاجز . ص ۱۷۶٫

آزمایش الهی از زبان حضرت علی (ع)

روزی در جمع اصحاب حضرت علی (ع) مردی پرسید : یا علی ما را از فتنه اگاه کن ایا در باره ی ان از پیامبر خدا پرسیده ای؟ حضرت فرمودند: چون خدای سبحان ایه های ۱ و ۲ سوره ی عنکبوت (الم- احسب الناس ان یترکوا ان یقولوا آمنا و هم لا یفتنون) : الف لا م میم- ایا مردم پنداشتند همین که بگویند ایمان آوردیم رها می شوند و مورد آزمایش قرار نمی گیرند.)

دانستم که پیامبر خدا (ص) تا در میان ما هست این فتنه بر سر ما فرود نمی اید گفتم یا رسول ا…. این چه فتنه ای است که خدای بزرگ شما را از ان خبر داده است پیامبر (ص) فرمودند: ای علی (ع) زود باشد که امتم از ان آزموده شوند ای علی (ع) به زودی مسلمانان با اموال خود آزموده میشوند به خاطر دین شان بر خدا منت می نهند و ارزوی رحمت او را میکنند و خود را از خشم او  در امان میدانند و با شبهه های دروغین و خواهش های دروغین غفلت زا جداست حرام او را حلال میکنند. مثلا شراب را به نام آب انگور رشوه را به نام هدیه و ربا را به نام معامله ی حلال میشمارند؟!!! عرض کردم یا رسول ا….. در این هنگام انها را در چه مرتبه ای از مراتب قرار دهم ؟ ایا در مرتبه ی ارتداد یا در مرتبه ی فتنه و آزمایش جایش دهم ؟ فرمود: در مرتبه ی فتنه و آزمایش . سپس فرمود: ای علی ! تو بعد از من زنده می مانی و به امتم مبتلا میشوی و روز قیامت در پیشگاه خدای تعالی برای مخاصمه می ایستی . عرض کردم: پدر و مادرم فدایت باد برایم توضیح دهید این فتنه ای که مسلمانان به ان مبتلا می شوند چیست؟ و بعد از شما بر چه اساسی با انها بجنگم فرمود: به زودی بعد از من با ناکثین و قاسطین ، مارقین می جنگی. پیامبر نام و نشان یک یک انها را گفتند: سپس فرمودند: با هرکس از امت من که با قرآن مخالفت ورزد و در دین رأی و نظر خود را به کار زند جهاد میکنی، زیرا که در دین رأی و نظر شخصی نیست، بلکه دین تنها امر و نهی پرودگار است.

منبع: تفسیر نور الثقلین ج ۴ ۱۴۸ حدیث ۶٫

دیگر ...