logo-samandehi

«اشتغال» محور اصلی بیانات رهبری

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، صبحت از بحث بیکاری شاید مسئله ای تکراری و حتی این موضوع برای برخی از مسئولان عادی شده باشد. اماپیامدهای زیانبار بیکاری صرفاً اقتصادی نیست.

همه انسان‏‌ها برای گذراندن زندگی خودبه تلاش و فعالیت نیاز دارند. نیازهای فردی و اجتماعی افراد در گرو کار و تلاش است و جامعه نیز برای گرداندن چرخ تولید در تمامی عرصه‏‌ها به نیروی کار نیاز دارد. در واقع بدنه‏‌ی اجتماع از وجود هرگونه نقص در هر گوشه‏‌ای از این پیکر، آسیب می‏‌بیند. بیکاری یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی است که توازن و تعادل جامعه را به هم می‏ریزد و باعث ایجاد بحران‏‌های متعدد در عرصه‏‌های اجتماعی، اقتصادی، روانی و سیاسی می‏شود.

اشتغال در واقع شاهراه اصلی حل معضلات و ناهنجاری‏‌های‏ اجتماعی است و حل بیکاری بسیاری از مشکلات اجتماعی، روانی، اقتصادی جامعه را برطرف می‏کند.شاید رسیدن به مرحله بحران بیکاری بود که مقام معظم رهبری امسال را سال « اقتصاد مقاومتی، تولید واشتغال» نامیدند. مروری می کنیم بر فرمایشات رهبری در سال ۹۶ پیرامون بحث اشتغال و توجه به رفع مشکل بیکاری.

*بیانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی

در نخستین روز سال ۱۳۹۶

اگر ما توانستیم تولید داخلی را رونق بدهیم، اشتغال به وجود می‌آید و مشکل بیکاری -که یکی از مصیبت‌های امروز کشور ما بیکاری جوانان است و نرخ بیکاری، بالا است- برطرف خواهد شد یا کاهش پیدا خواهد کرد.

من اینجا چند خصوصیّت را ذکر کرده‌ام که البتّه این چند مورد هرکدام فصل مُشبعی(۷) بحث لازم دارد، من ناچارم فقط به [گفتن] فهرست اکتفا کنم. یکی از سرفصل‌ها اشتغال است. یکی از سرفصل‌هایی که از تولید به دست می‌آید، شکوفایی استعدادها و ابتکار جوانها است. وقتی‌که بازار تولید گرم باشد و رونق داشته باشد، استعداد جوانها شکوفا میشود و ابتکارهایی را به میدان می‌آورند.
نکته‌ی دیگری که رهبر انقلاب اسلامی قبل از ورود به بحث اصلی خود درخصوص مسائل اقتصادی کشور و چگونگی حل آن‌ها از طریق تولید داخلی و ایجاد اشتغال، بیان کردند، موضوع ظرفیت‌ها و توانایی‌های بالفعل و بالقوه‌ی کشور بود.

مقام معظم رهبری به برخی فوایدِ رونق گرفتن تولید ملی اشاره کردند و گفتند: «ایجاد اشتغال» و «کاهش بیکاری به‌عنوان یکی از مشکلات امروز کشور»، «شکوفایی استعدادها و ابتکار جوانان»، «صَرف نشدن ارز کشور برای کالاهای مصرفی»، «به‌کار افتادن پس‌اندازهای پراکنده»، «جهش صادرات»، «کم‌رنگ شدن مسابقه‌ی به رخ کشیدن نشان‌ها و مارک‌های خارجی به‌عنوان یکی از بلاهای بزرگ اجتماعی و اخلاقی و فرهنگی جامعه»، «از بین رفتن یا کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی»، «ایجاد نشاط ملی»، و «به‌کار افتادن ظرفیت‌های معدنی کشور»، ازجمله آثار و فواید مهم رونق تولید داخلی است.

دیگر ...