logo-samandehi

تقویم شیعه اول محرم، شعب ابی طالب،

شعب ابی طالب:

در چنین روزی ماجرای شعب ابی طالب پیش آمد که این اتفاق بعد از بعثت پیامبر (ص) و در زمانی که اسلام قدرت گرفته بود به وقوع پیوست قریشیان عهد نامه ای نوشتند که به موجب این عهدنامه هیچ کس با بنی هاشم هیچ رابطه ای نداشته باشد، با انها مراوده نداشته باشد، با انها معامله نکند و با انها حرف نزند تا زمانی که پیامبر (ص) را تحویل بدهند و انها پیامبر خدا را به قتل برسانند. به همین دلیل حضرت ابوطالب (ع) بنی هاشم را به دره ای که منتسب به ان حضرت بود برد و اطراف ان را محکم کرد و هر چه در توان داشت برای نجات جان پیامبر(ص) تلاش کرد و پیوسته می فرمود: تا زنده ام دست از یاری او بر نمی دارم جناب ابوطالب هر شب محل خواب حضرت را تغییر می داد و فرزندش علی (ع) را به جای ان حضرت می خوابانید و روزها خود و فرزندانش از او محافظت می کردند تا بلاخره بعد از دو سال و چند ماه موریانه ای به اذن خدا ان عهدنامه را از بین برد به طوری که فقط اسماء الهی از ان باقی مانده بود به دنبال این اتفاق جناب ابوطالب این خبر مهم را به کفار دادند و انها را از این واقعه ی مهم  اگاه کردند و به این ترتیب بود که انها از تصمیم خود منصرف شدند و بنی هاشم توانستند به خانه های خود بازگردند .

منبع: قلائد النهور ج محرم و صفر ص ۹ . الوقایع و الحوادث ج ۲ ص ۷ .

آغاز ایام حسینی :

در اول محرم همه ی انبیاء و ملائک و شیعیان اهل بیت در غم و اندوه سیدالشهدا عزادار اند  در این روز تا روز عاشورا پیراهن پاره پاره ی ان حضرت از عرش خدا به زمین آویزان می شود و به همین دلیل غم و اندوه عالم را فرا می گیرد.

خصائص الزینبیه ص ۴۹ خصیصه ی ۱۹٫

جنگ ذات الرقاع:

در روز اول محرم جنگ ذات الرقاع به وقوع پیوست در سال چهارم هجری قبائل اطراف مدینه قصد داشتند مدینه را محاصره کنند اما پیامبر(ص) با چهارصد یا هفتصد و نود نفر از مردم مدینه از این شهر خارج شدند و جنگی بین مسلمانان و قبیله های اطراف مدینه در گرفت در این جنگ بود که پیامبر(ص) دستور داد که نماز خوف بخوانند و این جنگ تا سه روز طول کشید و به این وسیله شر کفار از مسلمانان دفع شد.

منبع : الوقایع و الحوادث ج ۲ ص ۴۵٫

جمع آوری صدقات و ذکات برای اولین بار:

در چنین روزی پیامبر اسلام (ص) برای اولین مأموری برای جمع آوری ذکات و صدقات به اطراف مدینه فرستاد.

منبع : الوقایع والحوادث ج ۲ ص ۴۲٫

عبیدال… بن حر جعفی:

در روز اول محرم امام حسین (ع) در قصر بنی مقاتل منزل کردند و از عبیدا….. بن حر جعفی درخواست یاری نمودند اما او اجابت نکرد گرچه بعداً پشیمان شد

منبع: ارشاد ج ۲ ص ۸۱٫

قیام مردم مدینه علیه یزید :

در سال ۶۳ هجری قمری، مردم مدینه علیه یزید بن معاویه قیام کردند. وقتی که عبدا…..بن حنظله با جمعی از مردم مدینه به سوی شام رفتند و دستگاه بی بندباری ، فساد، شراب خوارگی، و قمار بازی و سگ بازی یزید را دیدند به سوی مدینه باز گشتند و مردم را از فساد یزید اگاه کردند انگاه عوامل امویان را که در مدینه ساکن بودند از انجا بیرون کردند . لشکر شام بعد از شنیدن این اخبار به طرف مدینه حرکت کرد و در این جا واقعه ی حر به بوجود آمد.

منبع : الوقایع و الحوادث ج ۲ ص ۴۹٫

معنای واقعه ی حر: واقعه ی حر – قیام مردم مدینه بر علیه حکومت یزید بود بعد از شهادت حسین بن علی (ع) فسق و فساد یزید بن معاویه آشکار تر شد و مردم فساد عوامل دستگاه حاکم را دیدند و  بر عده ای که عمال یزید بودند از جمله والی مدینه که در ان زمان عثمان بن محمد بن ابی سفیان بود بر انها شوریدند و مروان و دیگر امویان را از مدینه بیرون کردند و با عبدا…بن حنظله بیعت کردند این خبر که به واسطه ی مروان به گوش یزید رسید سپاهی را به فرماندهی مسلم بن عقبه به مدینه روانه کرد انها در منطقه ی (حره واقم)  فرود آمدند و به مدینه تاختند مردم و اموال مدینه به واسطه ی انان به غارت رفت و مسلمانان مورد تجاوز قرار گرفتند. اهالی شهر مدینه به حرم پیامبر (ص) پناه بردند لشکریان یزید حرمت پیامبر(ص) را شکستند و با اسبها به حرم پیامبر (ص) تاختند و مردم را قتل عام کردند هزاران نفر در این واقعه به شهادت رسیدند از جمله عبدا….بن جعفر. واقعه ی حره در سال ۶۳ هجری در روز ۲۸ ذی الحجه به وقوع پیوست. یزید دو ماه ونیم بعد از این حادثه مرد. واقعه ی حره به قیام اهل مدینه و حره ی واقم معروف است و از پیامدهای واقعه ی عاشورا محسوب می شود. اقامه ی عزا در مدینه به واسطه ی زینب کبری و افشا گری های اهل بیت زمینه های مناسبی برای این اتفاق بوده است.

بیان عاشورایی امام رضا(ع):

در روز اول محرم ریّان بن شبیب به خدمت امام رضا (ع) رسید و حضرت به او فرمود: مردم عرب در زمان جهالیت جنگ در محرم را حرام می دانستند اما این امت حرمت این ماه را و حرمت پیامبر را شکستند خون ما را حلال دانستند زنان و فرزندان ما را اسیر کردند سراپرده ی مارا اتش زدند و اموال ما را غارت کردند و رعایت حرمت رسول خدا(ص) را در باره ی ما ننمودند گریه کنان باید بر حسین بگریند زیرا گریه بر او گناهان بزرگ را از بین می برد ای پسر شبیب بر حسین گریه کن چه این که ان حضرت را کشتند چنان که گوسفند را می کشند و با ان حضرت هجده نفر از اهل بیت او کشته شدند که روی زمین شبیه و نظیری نداشتند آسمانهای هفت گانه و زمین ها در شهادت ان حضرت گریستند چهار هزار ملک روز عاشورا برای یاری ان حضرت امده بودند و دیدند حضرت شهید شده برای همین تا ظهور قیام مهدی موعود پریشان و محزون در مجاورت قبر ان حضرت مأمور ند تا حضرت قائم را یاری کنند و شعارشان یالثارت الحسین  است.

ای پسر شبیب اگر دوست داری که با ما در درجات عالی بهشت باشی محزون باش برای حزن ما و شاد باش برای شادی ما ، بر تو باد ولایت ما ، اگر کسی سنگی را دوست داشته باشد خداوند متعال او را با همان سنگ محشور می کند

منبع: ارشاد ج ۲ ص ۸۴، جلاء العیون ص ۳۷۹٫ مناقب ابن شهر اشوب ج ۴ ص ۱۰۵٫

 

دیگر ...