logo-samandehi

تقویم شیعه .

در سال ۴۰ هجری در روز بیستم  ماه مبارک رمضان وقتی که اثرات سم در بدن امیرالمؤمنان ظاهر شد امام فرزندان و اهل بیت خود را جمع کرد و با انها وداع نمود وصیتهایی فرمود و به امام مجتبی(ع) فرمود: تو را به برادرت حسین(ع) وصیت میکنم و به تمامی فرزندانش اطاعت از امام حسن و حسین (ع) سفارش کرد. سپس فرمودند : {خداوند شما را صبر نیکو کرامت فرماید امشب از میان شما میروم و به حبیب خود محمد مصطفی(ص) ملحق میشوم چنان که مرا وعده داده است دستورات غسل ،کفن، نماز و محل دفن به امام مجتبی (ع) دادند و با امام حسین (ع) و حضرت زینب(س) سخنانی را در باره ی کربلا بیان فرمودند. بعد از آن  دست و پای مبارک به طرف قبله کشیدند و شهادتین را بر زبان جاری نمودند و چشمان خود را بستند.

کوفه مانند روزی شد که پیامبر (ص) در مدینه از دنیا رفتند در ان شب آفاق آسمان متغیر شد، زمین لرزید، و صدای تسبیح و تقدیس فرشتگان از آسمان شنیده میشد.  امام حسن و امام حسین(ع) پس از غسل حضرت علی(ع) پشت سر تابوت را همان طور که حضرت فرموده بودند برداشته، جلو تابوت خودش حرکت میکرد، تا در مکانی فرود آمد. امام حسن(ع) بر بدن مطهر پدر نماز خواندند بنابر سفارش پدر مقداری از زیر تابوت را کندند و قبری آماده یافتند که داخل آن لوحی مسی یا سفالی بود و بر آن نوشته شده بود {بسم ا….الرحمن الرحیم؛ این قبری است که نوح پیامبر برای بنده ی صالح خدا علی بن ابیطالب (ع) حفر نموده است.} بدن مطهر را دفن کردند و بر حسب وصیت آن حضرت، قبر مطهرش را مخفی نمودند تا سالها بعد در زمان هارون بر همگان معلوم شد .

منبع : الوقایع و الحوادث ج ۱ ص ۲۹۴ ، ۲۷۱،۲۶۵٫

در شب ۲۱ ماه مبارک رمضان حضرت عیسی بن مریم به آسمان برده شد

بحارالانوار ج ۱۳ ص ۳۷۶

در همین شب حضرت موسی بن عمران و یوشع بن نون رحلت نمودند. (همان منبع)

در همین روز بعد از شهادت حضرت علی (ع)مردم  با امام حسن مجتبی(ع) بیعت کردند.

کشف الغمه ج۱ ص ۵۳۸٫

در این روز ابن ملجم با یک ضربت شمشیر به جهنم واصل شد و بعد از هلاکت او مردم به سوی قطام ملعونه ی فاسقه هجوم آوردند با شمشیر او را به درک واصل کردند و جسدش را بیرون کوفه سوزاندند

منبع : نفائح العلام ص ۴۱۰٫

 

دیگر ...