logo-samandehi

دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان .

دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان

ای خدا در این روز مرا به اعمال صالح راهنمایی کن و حاجت ها و آرزوهایم را براورده ساز ای کسی که نیازمند به شرح و سؤال بندگان نیستی ای خدای که به سرایر خلق است آگاهی درود فرست بر محمد و ال اطهار او.

تقویم شیعه:

 در شب هفدهم ماه رمضان لشگر رسول خدا ص با لشگر کفار قریش ملاقات کرد در بدر و در روزش جنگ بدر واقع شد خدای متعال لشگر ان حضرت را بر مشرکین پیروز کرد و این بزرگ ترین پیروزی در اسلام بود . در شب هفدهم ماه حضرت رسول اکرم ص به اصحاب فرمود: چه کسی امشب برای ما از چاه آب می اورد تمام اصحاب سکوت کردند حضرت امیرالمؤمنین مشکی برداشت و در دل شب تاریک و سرد و باد شدید به راه افتاد و به چاه رسید چاه بسیار تاریک و عمیق بود به درون چاه رفت مشک را پر کرد و بیرون آمد آنگاه باد سختی درگرفت به طوری که حضرت نشست تا بر طرف شود سپس برخواست و حرکت کرد دوباره باد سختی در گرفت دوباره حضرت نشست تا این باد شدید هم بگذرد برای بار سوم برخواست و بار سوم هم باد شدیدی درگرفت تا اینکه به نزد حضرت رسول ص خود را رساند پیامبر از ایشان پرسید یا ابالحسن برای چه دیر امدی فرمود : سه مرتبه بادی سخت مرا فرا گرفت به طوری که مرا به لرزه انداخت تاٌخیرم به دلیل وزش این بادها بود پیامبر فرمود :آیا دانستی انها چه بود یا علی؟ عرض کرد نه پیامبر فرمود : آن اول جبرئیل بود با هزار فرشته که بر تو سلام کرد و سلام کردند. و دیگری میکائیل بود با هزار فرشته که بر تو سلام کرد و سلام کردند و بعد اسرافیل بود که با هزار ملائکه که سلام کرد بر تو و سلام کردند. و اینها فرود امدند به جهت مدد ما و روایت است که گفته شده برای امیرالمؤمنین در یک شب سه هزار و سه منقب بوده اشاره به همین مطلب است .

در هفده رمضان پنج سال بعد از بعثت معراج پیامبر واقع شد طبق آیه ی یک سوره ی اسراء به روایتی در ۲۱ رمضان معراج پیامبر واقع شد آیات و احادیث زیادی نشان میدهد که خداوند متعال پیامبر اسلام را در یک شب از مکه معظمه تا مسجد الاقصی و از آنجا به آسمانها تا سدرۀ الامنتهی و عرش اعلی برد عجایب آفرینش آسمانها رازهای پنهانی و معارف نامتناهی به ان حضرت نمایاندند پیامبر در بیت المعمور تحت عرش به عبادت خدا پرداخت با انبیا ملاقات نمود وارد بهشت شد و منازل بهشت و احوال افرادی که در عذاب بودند را مشاهده کرد احادیثی که در این باره امده دلالت دارد که معراج حضرت با روح و در خواب نبوده بلکه با بدن و در بیداری واقع شده عروج پیامبر را در معراج در هفده رمضان ۱۲ سال قبل از هجرت ،هفده ربیع قبل از هجرت، هفده رجب قبل از هجرت، هفده رمضان قبل از بعثت ، ۲۷ و ۲۱ رمضان . در باره ی مکانی که آغاز حرکت پیامبر به سوی معراج بوده چندین قول می باشد از منزل خدیجه ص ، از منزل ام هانی خواهر حضرت علی ع، و از شعب ابی طالب. امام صادق فرمود: حضرت حق پیامبر را صد و بیست و چهار مرتبه به آسمان برد و در هر بار درباره ی ولایت و امامت حضرت علی ع و دیگر ائمه از سایر فرائز بیشتر تاکید نمود.

منبع : منتخب التواریخ ص ۵۲ الوقایع و الحوادث ج ۱ ص ۱۹۴، توضیح المقاصد ص ۲۴، مصباح کفعمی ج ۵۹۹، بحار الانوار ج ۱۸ ص ۳۸۰ و ص ۲۸۹ و ص ۳۰۲ ،۳۱۹،

حق الیقین ص ۳۰٫

قتل عایشه : در هفده رمضان سال ۵۸ عایشه دختر ابوبکر به دست معاویه کشته شد ،معاویه می خواست برای یزید از او بیعت بگیرد اما عایشه نپذیرفت و معاویه را تهدید کرد و گفت تو برادرم را کشتی و حالا برای یزید بیعت میگری؟ معاویه ترسید که مبادا او مشکل درست کند در خانه ی خود چاهی کند و آن را پر از آهک کرد و فرش قیمتی بر روی ان پهن کرد تختی بر آن نهاد و وقت نماز عشا ، عایشه را به خانه ی خود فراخواند. وقتی عایشه وارد شد،معاویه او را دعوت کرد که به روی آن تخت بنشیند همین که روی آن نشست؛ فرو رفت و به چاه افتاد و کشته شد معاویه چندین نیزه ی مسموم در چاه تعبیه کرده بود و هنگامی که عایشه در چاه افتاد فورا کشته شد.

منبع:مسند احمد ،صحیح بخاری، صحیح نسائی.

دیگر ...