logo-samandehi

مدعیان دروغین ، آشنایی با بابیت (بهائیت) {قسمت اول فرقه ی بهائیت}

سید علی محمد باب معروف به باب :

همان طور که در زمان غیبت صغری عده ای ، ادعای وکالت و سفیر امام زمان را داشتند در دوران غیبت کبری  نیز چنین ادعاهایی از سوی افراد جاهل و سفیه مطرح می شد یکی از این افراد به نام سید علی محمد شیرازی، می باشد  او بنیان گذار فرقه ی بابیت بود که بعد ها به فرقه ی بهائیت معروف شد به طور کلی پیدایش این فرقه کمتر از ۱۷۰ سال پیش بوده است. ریشه ی بهائیت در بابیت و بابیت از شیخیه و شیخیه از کشفیه نشأت میگیرد .

در خصوص موضوع شیخیه باید به فردی به نام شیخ احمد احسائی که از اهل احساء عربستان سعودی بود او اعتقاد داشت که خداوند حجاب جهل و کوری در دین را از نگاه و نظر او برداشته شک و تردید را از قلوب او زدوده است لذا سلوکی به نام کشفیه که برگرفته از کشف و شهود شخص خودش بود پایه گذاری کرد و بعد ها به نام شیخیه این فرقه و مسلک معرفی شد .

افرادی که در این باره نظریه های متعددی دارند براین قائلند که این فرقه ها به امامت شیعه مرتبط است . و دلیل آن را چنین گفته اند: که در زمان فتحعلی شاه قاجار جنگ های بین ایران و روسیه شدید و طولانی بوده است و باعث فرسایش و خستگی مردم شده بود و همه به دنبال راه نجات و یک تکیه گاه معنوی محکم بوده اند تا آنها را از این افسردگی و بیچار گی نجات دهد از انجایی که شیعه براین اعتقاد است که امام عصر (عج)  ظهور خواهد کرد همین اعتقادات و انتظار فرج فرصت مناسبی برای شیخ احمد احسائی به وجود آورد. او پیوسته ادعا میکرد که با امام زمان (عج) و در باره ی ظهور با آن حضرت حرف میزند به همین دلیل با این سخنان فریبنده و ادعای کاذب مردم را به سوی خود جذب کرد .

گرچه بسیاری از علما با عقاید او در مبارزه و گفتگو بودند اما عقاید فاسد او که دراین مقال نمی گنجد  بنا براین از بیان عقاید او صرفه نظر می کنیم.

یکی از شاگردان این فرقه سید کاظم رشتی بود او خود را جانشین شیخ احمد احسائی خواند و معتقد بود که : ظهور امام زمان بسیار نزدیک است و به همین دلیل هنگام مرگش جانشینی برای خود معرفی نکرد با مرگ سید کاظم رشتی شاگرد او سید علی محمد شیرازی مدعی شد که جانشین امام زمان و باب اوست و خود را به عنوان سید باب معرفی کرد .

خلاصه ی زندگی سید علی محمد  شیرازی :

او در سال ۱۲۳۵ هجری قمری در محرم و در شیراز به دنیا آمد ، تحصیلاتش در شهر شیراز و بعد درسهای حوزوی را ادامه داد اما هواداران او در موردش چنین می گویند که علم او اکتسابی نیست هیچ مدرسه ای و تحصیلی را ندیده و علم او دریک لحظه الهام شده و در حقیقت او یک امی (به معنای هیچ علم و دانشی را نزد کسی نیاموخته و تعلیم نگرفته)است اما در سن ۲۵ سالگی این آیات در او ظاهر شده و قرآن را که در حدود ۲۳ سال نازل شده بود خداوند قدرتی در او ظاهر میکند که میتواند در مدت پنج روز یا پنچ شب نازل کند.

اما عده ای که از شاگردان او بودند خلاف آن را بیان میکنند از جمله فاضل مازندرانی در کتاب اسرار الاثار خصوصی به صراحت می گوید : که در شیراز مشغول تحصیل بوده و آثار خطی بسیار زیبایی در دسترس عموم مردم از او به جا مانده ، فرد دیگری به نام اشراق خاوری در این باره می گوید علی محمد شیرازی در مکتب شیخ عابد که فردی پرهیزگار و محترمی بوده تحصیل میکرده است . در باره ی زندگی علی محمد شیرازی نقل است که او در سن ۱۹ سالگی به بوشهر رفت و مشغول تجارت شد در هوای گرم بوشهر بالای بام میرفت و برای تسخیر آفتاب ادعیه و اوراد و زیاراتی می خواند . افعال و حرکات مرتاضان هندی را تقلید میکرد به همین دلیل به سید ذکر شهرت داشت و بعد از آن به جمع آوری مناجات ها و ادعیه ها و به تدریج دعا نویس و مناجات پرداز شد بعد از مدتی به کربلا رفت و در مکتب سید کاظم رشتی مشغول تحصیل شد ………………… ادامه دارد.

منبع: از کتاب منادیان تاریکی نوشته ی سید حسین علی موسوی زاده

از علائم  ظهور امام عصر از پیامبر(ص) ، :

ابن مسعود از رسول خدا روایت میکند که وقتی در ماه صیحه ای { صدای شدید} واقع شد و در ماه شوال جنگ و خونریزی و فتنه هایی برپا شد،در ذی القعده  قبیله ها متفرق شد و در ذی الحجه و محرم خون ها ریخته شد آنگاه سه بار فرمودند : هیهات هیهات در آن موقع مردم کشته می شوند . از حضرت پرسیدند در چه وقتی چنین پیش خواهد آمد؟ فرمودند: آن صیحه در ظهر روز جمعه نیمه ی ماه رمضان خواهد بود و این حادثه وقتی پیش می آید که شب اول ماه رمضان جمعه باشد این فتنه ای است که شخص خواب را بیدار و شخص ایستاده را به ستوه می آورد در ادامه فرمودند :  در آن شب جمعه زنان عفیفه توالت کرده از خانه های خود خارج می شوند پس موقعی که صبح روز جمعه نماز را خواندید وارد خانه های خود شوید درهای خانه را قفل کنید پنجره ی اتاق را ببندید خود را بپوشانید گوشهای خود را ببندید و موقعی که آن صیحه را احساس کردید خدا را سجده کنید و بگویید سبحان القدوس ربنا القدوس کسی که این دستور را انجام دهد نجات می یابد و کسی که ترک کند هلاک خواهد شد.

منبع : از کتاب نشانه های ظهور امام زمان نویسنده سید بن طاووس

ترچمه : الملاحم و الفتن، از سید بن طاووس ، ترجمه ی فارسی از : سید مهدی آیت الهی .

دیگر ...