logo-samandehi

نگاهی گذرا بر زندگی علی ع از تولد تا شهادت.

عمران فرزند عبدالمطلب چهار پسر داشت (طالب ،عقیل،جعفر، علی) لذا او را ابوطالب که کنیه اش بود می خواندند. حضرت علی ع روز سیزدهم رجب برابر با سال عام الفیل که مطابق است با سال ۶۰۰ میلادی در کعبه متولد شد نام های دیگر آن حضرت صفدر، اسدا…، قدرت ا….، بود  نام پدرش عمران (ابوطالب) و مادرش (فاطمه بنت اسد) که هر دو بهترین و محکم ترین مدافع برای پیامبر بودند . کنیه ی حضرت علی ع ابو تراب ، ابوالحسن، و ابوالحسین، و القابش امیرالمؤمنین ، اخ الرسول، مرتضی، زوج البتول، می باشد.  مرحوم میرزا جواد ملکی تبریزی در المراقبات آورده است که آن حضرت ۱۰۴ اسم و صفت که ۲۳ اسم از این اسماء با رسول خدا ص شریک است. در سال دوم هجرت در ۲۴ رمضان در سن ۲۵ سالگی با حضرت فاطمه زهرا س که در ان زمان ده ساله بودند ازدواج کردند زندگی مشترک آنها هفت سال و نه ماه بود. بعد از شهادت حضرت زهرا س امام به تدریج هشت همسر اختیار کردند. به طور کلی امام سی و هفت فرزند دارند.

بعد از مرگ عثمان حضرت علی ع در سال ۳۵ هجری به خلافت رسید و در مجموع چهار سال و نه ماه خلافت کرد در سال ۳۶ جنگ جمل و در ۳۶ و ۳۷ جنگ با معاویه و در سال ۳۹ با گروه نهروانیان و یا همان خوارج گمراه جنگید . در سال ۴۰ قمری برابر با سال ۶۶۱ میلادی در محراب زکریا در مسجد کوفه توسط عبدالرحمن بن ملجم مرادی بر اثر ضربت مجروح و در ۲۱ رمضان یه شهادت رسید. پیامبر (ص) درباره ی حضرت علی (ع )به  دخترش فاطمه ی زهرا (س) فرمود: علی (ع) در ۱۲ سالگی کارهای مرا اداره می کرد در ۱۶ سالگی در کنار من با مشرکین جنگید در ۱۹ سالگی غمهای مرا  برطرف می کرد در ۲۲ سالگی در قلعه ی خیبر را از جا کند در حالی که ۵۰ مرد نمی توانستند آن را بردارند. بیشترین پرسش را از پیامبر خدا(ص) او انجام داده او صاحب اسرار رسول خدا(ص) بود به روایت سنی و شیعه آیات زیادی در قرآن درباره ی مناقب و منزلت علی (ع) می باشد برای مثال آیه ۵۵ سوره ی مائده که در ان از انفاق حضرت علی(ع) در رکوع بیان شده ۱۹ حدیث از شیعه ۴۲ حدیث از اهل تسنن در این مورد اتفاق نظر دارند دعاهای زیادی در کتاب های قدیمی آورده شده که دارای مفاهیم عمیق عرفانی و توحیدی و اخلاقی است.

دیوان اشعار امام که شامل مطالب عرفانی است خطبه های ان حضرت در نهج البلاغه که سرشار از نکات سیاسی ، اخلاقی، حکومتی ، می باشد  که مرحوم سید رضی همه ی این خطبه ها را جمع اوری کرده است. خطبه های عجیب بدون نقطه و بدون الف در نهج البلاغه و در کتابهای روایی قدیمی موجود بود کتاب غرر الحکم مشتمل بر ۱۱ هزار حدیث کوتاه از امام که سرشار از نکات حکمیانه ی آن حضرت است. ویژگی هایی خاص که فقط در مورد حضرت علی(ع) وجود دارد که در مورد هیچ انسانی از پیامبر (ص) یا امام معصوم دیده نشده به طور مثال ان حضرت در کعبه متولد شد؛ همسر او دختر پیامبر خدا(ص) ؛فرزندان او جوانان بهشت هستند. از طرف خدا به پیامبر (ص) دستور داده شد که تمام درهایی که به مسجد باز می شوند بسته شود فقط  در خانه ی حضرت زهرا(س) و علی(ع) که به عنوان سد الابواب در کتب شیعه و سنی مکرر نقل شده و در قرآن هم به آن اشاره شده است.

دیگر ...