logo-samandehi

یاری فرشتگان در رکاب امام حسین (ع).

شیخ مفید ، محمد بن محمد بن نعمان در کتاب (مولد  النبی و مولد الاوصیاء ) با سندی  از خود از امام صادق (ع) روایت می کند که هنگامی که امام حسین (ع) از مکه حرکت کرد فرشتگانی که رسول خدا را (ص) یاری کرده بودند در حالی که بر اسب های بهشتی سوار بودند و ابزارهای جنگی در دست داشتند حضرت را ملاقات کردند و بر او سلام کردند و گفتند که : ای حجت خدا پروردگار عالم در بسیاری از جنگ ها مارا برای یاری رسولش  می فرستاد و اینک ما را برای یاری تو فرستاده است امام به آنها فرمود: وعده گاه من و شما سرزمینی است که من در آنجا کشته می شوم و آن سرزمین کربلا ست وقتی که من در انجا رسیدم نزد من آیید. فرشتگان گفتند: ما از جانب خدای تبارک و تعالی مأموریم فرمان تو را اطاعت کنیم اگر  می ترسی که دشمنانت بر تو بتازند ما در خدمت تو باشیم  امام فرمودند: آنها نمی توانند ازاری به من برسانند تا به زمین کربلا برسم .

سپس عده ای از مؤمنین جن  نزد امام آمدند و گفتند: ما شیعیان و یاوران تو هستیم اگر دستور دهی تمام دشمنانت را نابود می کنیم و تو در وطن خویش بمان . امام حسین (ع) در حق آنان دعا کرد و فرمود: ماندن در مدینه نتیجه ای ندارد اگر من در مدینه بمانم این مردم شقی به چه وسیله ای امتحان شوند؟ و چه کسی در قبر من بخوابد ؟ در صورتی که خداوند روزی که زمین را گستراند آن را برای من برگزیده پناه شیعیان و دوست داران ما گردیده است اعمال انها در ان زمین قبول و دعای آنها مستجاب است شیعیان ما در آن زمین مسکن می کنند و برای دنیا و آخرت امان می خواهند ولی شما در روز عاشورا که شنبه است نزد من بیایید.

در روایتی دیگر آمده است که امام به آنها فرمود: در پایان روز جمعه که من کشته می شوم و دیگر کسی از اهل بیت و خویشان و برادران من باقی نمی مانند و سر مرا برای یزید می برند نزد من حاضر شوید. مؤمنین جن گفتند : اگر اطاعت تو واجب نبود با تو مخالفت می کردیم و قبل از اینکه دشمنانت به تو اسیب برسانند تمام آنها را می کشتیم . امام به آنها فرمود: به خدا قسم قدرت ما برای کشتن انها بیش از شما می باشد اما نظر ما این است که بر همه اتمام حجت شود تا آنهایی که هلاک می شوند از روی بینه به هلاک برسند و کسانی که به سعادت می رسند از روی بینه بدان نائل شوند .

منبع : لهوف سید بن طاووس ص ۸۵٫

دیگر ...